Bebeklerde Pişik

Pişik maalesef sıklıkla karşılaştığımız bir problem. Bazı bebeklerde pişik neredeyse hiç görülmezken bazı bebeklerde zor iyileşen, ciddi pişikler görülebiliyor.

Çok sayıda pişik kremi piyasada mevcut. Bazı pişiklerde ise ilaç içeren, eczanelerde satılan kremler kullanılması gerekiyor. Pişik önleyici kremler de bu konuda yardımcı. Pişik önleyici kremleri seçerken daha doğal içerikli ve katkısız olanlarını tercih etmekte çok fayda var.

Bütün bunların dışında pişikten korunmak için bebeklerimizi sık yıkamak, özellikle pişik bölgesini bol su ile yıkayarak sonrasında güzelce kurulamak çok faydalıdır. Bunun yanı sıra uygun ortam sıcaklıklığında mümkün oldukça bezi çıkararak popo bölgesini havalandırmak da pişikten korunmada oldukça önemli ve faydalı.

Tüm bunlara ek olarak popo temizliği için parfüm, alkol gibi maddeler içermeyen, daha doğal ve mümkünse saf su içerikli temizleme mendilleri ya da kaynamış ılımış temiz su ile temizle pamuğu ile temizlik yapmak oldukça faydalı olacaktır.

Pişik oluşumunu engellemek bu basit önlemler ve uygulamalarla mümkün. Tabi ki bazı bebeklerimizde tüm önlemlere rağmen yaygın, zor iyileşen pişikler de olabiliyor maalesef. Bu pişikler için mutlaka çocuk doktorunuza başvurun, kulaktan dolma bilgilerle yanlış ürünler almak ve uygulamak bebeklerimize zarar verir. Her bebek ayrıca değerlendirilmeli ve ona özel tedavi uygulanmalıdır.