Bebeklerde İnfantil Kolik

İnfantil kolik iyi gelişmekte olan sağlıklı bebeklerde ataklar halinde olan, daha çok akşam saatlerinde görülen ve nedeni tam olarak bilinmeyen aşırı ağlama durumudur. Görülme sıklığı %10-40 arasında bildirilmektedir. Bu durum bebekleri ve aileleri fazlasıyla yorabilen, kaygı yaratabilen ve maalesef ev içi ilişkileri de olumsuz etkileyebilen önemli bir durumdur.

İnfantil kolik daha çok yaşamın ilk 4 ayında görülmektedir. Erkek bebeklerde daha sık görüldüğü bildirilmektedir. Davranışsal tedavilerin diğer yöntemlerden daha etkin olduğu bildirilmektedir. Yüzü koyun/yan yatırma, sesler, sallama, emzirme bu yöntemlerdendir. Bebeği araba ile gezdirmek, karnına ılık havlu koymak, masaj yapmak, bebeği yüzü koyun yatırmak, şarkı söylemek  banyo yaptırmak, bebeği kucağa alarak sırtına hafif masaj uygulayarak sıvazlamak da olumlu etkileri tam kanıtlanmamış olmakla beraber önerilmesinde sakınca yoktur.

Bebeklerde bu durum büyük çoğunlukla 3-4 ayda kaybolmaktadır. Bu ağlama ve huzursuzluk atakları anne babaların bakım yetersizliği ya da hatalarından kaynaklanmamaktadır.

Hemen damlalara, ilaçlara yönelmektense bebeğin doğasına uygun bir şekilde yaklaşmak, doğal çözümler aramak ilk tercihtir. Ama gerektiği zamanlarda gereken miktarlarda yardımcı ilaçlar da kullanılabilmektedir. Bunlara bebek değerlendirildikten sonra bebek bazında karar verilir. Her bebek farklıdır.