Emzirme ve Anne Sütü

Anne sütü bebekler için bahşedilmiş en büyük armağanlardan biridir. Bebek için faydalarını saymakla bitiremeyiz. Besleyici ve doyurucu olmasının yanı sıra mucizevi içeriği sayesinde bebeklerin bağışıklığını güçlendirmek için de çok önemlidir. Maddi olarak hiç bir külfeti olmaması, her an temin edilebilmesi ve belki de önemlisi anne ve bebek arasındaki bağı tarifsizce güçlendirmesi ise diğer güzel özellikleridir.

Anneler yeni doğmuş bebeklerini yaşamın ilk haftalarında en çok iki saatlik aralıklarla emzirmelidir. Buna gece uykusu da dahildir. Bu sayede hem bebeğin kilo alımı iyi olacak, hem kan şekeri düşmeyecek, hem anne ile bağı güçlenecek hem de sarılık gibi durumlardan korunacaktır.

Yeni doğum yapmış olmanın sonrasında olan ağrılar belki dikiş yerindeki zorlanmalar, meme başı çatlakları ve uykusuzluk her zaman olabiliyor. Meme başı çatlaklarını oluşmadan önlemekte fayda var. Bu yüzden çatlak önleyici krem kullanılmasını tavsiye ederim. Sık sık emzirmek memelerdeki dolgunluğu azaltacak ve mastit gibi enfeksiyonları da engelleyecektir.

Elinden geleni yapan ancak bir türlü yeterli sütü gelmeyen, bebeğin kilo alımının yetersiz olması dolayısıyla mama takviyesi başlanan, bebeği hastanede yatan anneler lütfen üzülmesinler. Mama dünyanın sonu değil. Emzirip emzirmeme ise birbirimizi yargılama, hor görme konusu hiç değil. Lütfen kendinizi kötü hissetmeyin, kimsenin hissettirmesine izin vermeyin ve elinizden geleni yapmaya devam edin. Her zaman söylediğimiz gibi öncelik bebeğin iyi halidir.