Yenidoğan Sarılığı

Sarılık yeni doğan bebeklerin yüzde 60’ında görünen bir durumdur. Bu oran erken doğan bebeklerde yüzde 80’e kadar çıkabilir. Ancak sarılık her zaman tedavi gerektirmez ve bu sarılıklar “Fizyolojik Sarılık” olarak adlandırılır. Yaşamın ilk 24 saati içerisinde görülen sarılıklar her zaman patolojiktir ve acilen çocuk doktoru tarafından değerlendirilmelidir.

Erken doğum haftası, anne ile kan uyuşmazlığı sarılık görülmesini arttıran risk faktörlerindendir. Bebeklerin sarılık düzeyleri kanda “bilirubin” değerleri ölçülerek belirlenir. Bebeklerin doğum sonrası içerisinde bulunduğu saatlere göre belirlenmiş Bilirubin değerleri vardır ve risk faktörleri de göz önünde bulundurularak bu değerlerin üzerinde sarılığı olan bebekler tedavi edilmelidir. Sarılığın şiddetine göre tedavi seçeneği belirlenir. Bu tedavi fototerapi yani ışık tedavisi olabilirken bazı daha tehlikeli durumlarda kan değişimi gerekebilir. Yüksek bilirubin değerlerinin en korkulan etkisi beyin üzerinde kalıcı hasar bırakmasıdır. Bu sebeple emmesinde azalma, genel durumunda bozulma olan sarılıklı bebekler vakit kaybetmeden hastaneye götürülmelilerdir.

Sarı battaniye, sarılıktan korumamaktadır. Diğer bir yanlış inanış olan şekerli su da sarılıktan korunma amacı ile bebeklere verilmemelidir. Sık sık emzirmek sarılıktan bebekleri koruyan en güzel yöntemdir. Uzm. Dr. Melis BAYRAM ŞİRİNOĞLU