Doğum İzni Sonrası İşe Geri Dönüş

Erken dönemde ya da daha ilerleyen dönemlerde de bebeği evde bırakıp işe geri dönmek çoğu zaman zordur. Bebeğe duyulacak olan özlem bir taraftayken bakımı ile ilgili kaygılar, bakım verecek olan kişi ile ilgili çekinceler, anne sütü ile besleme konusunda karamsarlık ve stres ve daha sayılabilecek birçok neden bu durumu anneler için maalesef zorlaştırmaktadır.

Devlet kurumlarında çalışan anneler için 8 hafta ücretli, 2 yıla kadar ücretsiz izin hakkı vardır. Özel sektör için maalesef durum daha parlak değildir. Hatta doğum öncesi işten çıkarmalar, ayrılmaya zorlamalar bile üzücü şekilde yaşanmaktadır.

Öncelikle anne bu meselede asla yalnız olmadığını, toplumun önemli bir kısmını çalışan annelerden oluştuğunu bilmelidir. Ekonomik, akademik ve sosyal sebeplerden dolayı anneler çalışma hayatının içinde olmalıdır. Bazen kendi tercihleri dışında işe dönmeleri gerekmekte ve bu gerçekten çok sık yaşanmaktadır. Ayrıca annenin ev dışında farklı sosyal ortamlarda bulunmasının bebekle olan ilişkisini olumlu yönde etkilediği durumlar da yaşanmaktadır.

İşe dönüş zamanında bebeğin içinde bulunduğu aya/yaşa göre mutlaka planınızı yapmaya çalışın. Önce kendinizi sonra bebeğinizi ve bakım vericiyi bu duruma hazırlamaya başlayın. 6 aylıktan küçük bebekleri olan ve bebeklerini sadece anne sütü ile besleyen annelerin süt pompasına ihtiyacı olacaktır. Evde ve mümkünse iş yerinde fırsat bulabilirlerse süt pompalamak hem bebeğin beslenmesini aksatmayacak hem de annenin süt üretimi için gerekli uyaranı verecektir.

İşe geri dönmeden önceki hafta provalar yapmak çok işinize yaracaktır. Böylece işlerin siz evde yokken nasıl gittiğini rahatça gözlemleyebilir gerekli müdahaleleri yapabilirsiniz. Aynı şekilde siz yokken bebeğin sağılmış anne sütü ile beslenmeye başlanması yine prova aşamasında iyi olacaktır. Bebek için günün akışını uygun şekilde planlayıp bakım verici ile birlikte uygulamasını değerlendirin.

Bebeğin yaşına göre evi güvenli hale getirmek de çok önemlidir. Ev kazaları riskini en aza indirmek için mutlaka gerekli önlemleri almaya çalışın.

Ana fikir olarak yalnız olmadığınızı ve işe geri dönmenin bebeğinizi ihmal etmek anlamına gelmediğini bunun bir şekilde ekonomik, akademik, sosyal ya da psikolojik bir nedenle gerekli olduğunu ve bebeğinizin sizi yine aynı şekilde çok seveceğini asla unutmayın. İş dönüşlerinde bebeğinizle kaliteli zaman geçirin ve ona sevginizi hissettirin.

Bebeğinize verebileceğiniz en değerli şey sevginizdir.Uzm. Dr. Melis BAYRAM ŞİRİNOĞLU